NASA pre poškodenie rotora ukončila misiu minivrtuľníka Ingenuity na Marse

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok oznámil poškodenie aspoň jedného listu rotora na prieskumnej helikoptére Ingenuity operujúcej na Marse. NASA tak túto misiu po takmer troch rokoch vyhlásila za ukončenú, informuje agentúra AFP.

26.01.2024 08:50
Ingenuity Foto:
Tento pohľad na prieskumný vrtuľník Ingenuity na Marse bol vytvorený pomocou údajov zozbieraných prístrojom Mastcam-Z na palube sondy Perseverance. 18.4.2023
debata (3)

Ingenuity dopravil na Mars rover Perseverance v roku 2021 a pôvodne mala miniatúrna helikoptéra dokázať, že je možné lietať v mimoriadne riedkej atmosfére Marsu. Očakávalo sa, že zvládne len zhruba päť testovacích letov.

Minulý týždeň sa náhle – pri v poradí 72. lete – prerušilo spojenie s týmto zariadením, ktoré sa o pár dní podarilo opäť nadviazať. Vo štvrtok NASA oznámila, že zábery posledného letu z 18. januára naznačujú, že „jeden alebo viac“ listov rotora sa počas pristávania poškodilo, čo znamená, že helikoptéra už nie je schopná letu.

„Historická púť Ingenuity, prvého lietajúceho stroja na inej planéte, sa skončila,“ uviedol riaditeľ NASA Bill Nelson s tým, že Ingenuity sa stala základom pre budúce takéto misie v našej slnečnej sústave.

Ingenuity, mars Čítajte viac NASA obnovila spojenie s minivrtuľníkom Ingenuity na Marse

Pol metra vysoká helikoptéra Ingenuity je prvé autonómne lietajúce zariadenie operujúce na inej planéte. Váži 1,8 kilogramu, nalietala celkovo už 17 kilometrov a dokázala vystúpiť až 24 metrov nad úroveň terénu. Dva protibežné rotory z uhlíkových vlákien s priemerom 1,2 metra jej umožňovali pri 2400 otáčkach za minútu let aj v riedkej atmosfére Marsu. Maximálny čas letu je 90 sekúnd.

Mrazivé noci na červenej planéte zvládla vďaka energii zo solárnych panelov, ktoré dobíjajú jej batérie počas dňa. Pre rover Perseverance fungovala ako letecký prieskumník a pomáhala mu pri navigácii a hľadaní možných znakov dávneho mikrobiálneho života.

NASA má okrem Perservance od roku 2012 na Marse aktívny aj rover Curiosity. Sonda InSight sa odmlčala v decembri 2022.

modul SLIM Čítajte viac Japonský modul SLIM pristál na Mesiaci len 55 metrov od plánovaného miesta
3 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #mars #NASA #Ingenuity