Vedci z americkej univerzity podávali oxytocín 23 levom v rezervácii v Juhoafrickej republike v lete roku 2018 a roku 2019. Zistili, že tieto veľké divoké šelmy sú potom pokojnejšie a „priateľskejšie“.
Podľa vedcov by ich zistenie mohlo pomôcť s chovom levov v rezerváciách či v zajatí, keď musí menšie územie obývať viac levov z rôznych teritórií. Najlepší účinok malo podávanie oxytocínu nosom, povedala hlavná autorka štúdie Jessica Burkhartová.

Striekať čosi do nosa divokým šelmám je nebezpečné, ale prírodovedci to robili cez plot flakónom pri podávaní jedla. „Videli sme, ako sa ich črty okamžite zjemnili, prestali byť agresívne a úplne sa upokojili a uvoľnili,“ popísala Burkhartová.
Priemerná vzdialenosť medzi levmi po podaní oxytocínu sa podľa nej zmenšila z asi siedmich metrov na tri metre. Autori výskumu dúfajú, že by mohol byť využitý napríklad v útulkoch, kam sú prevezené levy zo zoologických záhrad z oblastí vojnových konfliktov.

V Afrike by sa podľa nich výsledky štúdie dali využiť pri spolužití levov z rôznych teritórií v jednej rezervácii alebo pri ich začleňovaní späť do voľnej prírody, kde by sa podľa Burkhartovej levy mohli vďaka oxytocínu lepšie socializovať.