Každý rok – najmä počas silvestrovských osláv – sa do ovzdušia dostane veľké množstvo toxických látok. Sú škodlivé nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá a životné prostredie. O rizikách spojených so zábavnou pyrotechnikou hovorí riaditeľ Ústavu pre hydrodynamiku AV ČR Martin Pivokonský a Petr Klusoň z Ústavu chemických procesov AV ČR.

Bez ohňostrojov si mnoho ľudí nedokáže predstaviť silvestrovské oslavy. Zábavná pyrotechnika, ktorá osvetľuje a zafarbuje oblohu, je ale doslova toxickou sprchou pre človeka aj životné prostredie. Ročne sa do ovzdušia takto dostane alarmujúce množstvo nebezpečných a zdraviu škodlivých látok, upozorňujú vedci.
Zdravotné riziká emisií z ohňostrojov sú podľa vedcov enormné. Ľudia ich ale podceňujú, ignorujú, prípadne o nich vôbec nevedia. „Ohňostrojový smog predstavuje veľmi podivnú zmes zlúčenín s veľkým zdravotným rizikom, ktorá by sa inak v ovzduší vôbec nemohla vyskytovať,“ hovorí Petr Klusoň z Ústavu chemických procesov AV ČR. „Keby také množstvo nebezpečných látok vypúšťal priemyselný podnik, čelil by súdnemu konaniu a uzavretiu. Ľudia ale tento podivný mix jedov a karcinogénnych látok priamo vdychujú a o jeho nebezpečenstvách nemajú ani potuchy,“ zdôrazňuje chemik.

Fosfor, síra a ďalšie lahôdky
Vedci na základe spotreby pyrotechniky spočítali, že s farebnou plejádou na oblohe sa každý rok do ovzdušia uvoľní približne 12,5 tony horčíka, 0,8 tony titánu a 1,2 tony rubídia. Baria, ktoré sa používa na dosiahnutie zelenej farby, sa uvoľní asi 10, 5 tony, ďalej 1 tona stroncia, používaného pre červenú farbu, a pre efekt modrej farby asi 0,5 tony medi. V raketách je ďalej prítomný červený fosfor, síra, práškový zinok a ďalšie látky.
„Množstvo bária sa oproti bežnému ‚pozadiu' v ovzduší počas 45-minútového ohňostroja zvyšuje za nepriaznivých poveternostných podmienok až 580-krát. Meď má tieto hodnoty o niečo nižšie, zvýšenie býva sedemdesiat až deväťdesiat násobné, rovnako ako stroncium a rubídium,“ vypočítava Petr Klusoň.
Toxický koktail sa dostáva do pľúc, kde môže rozleptať tkanivo. Niektoré látky sa v tele ukladajú alebo v ňom cirkulujú. Pre ľudský organizmus je to obrovský šok.

Jedovatý koktail pre pôdu aj vodu
Zvýšené hodnoty pretrvávajú podľa vedcov v závislosti od klimatických podmienok aj niekoľko nasledujúcich dní. „Aj aj po vymiznutí z ovzdušia zlúčeniny uvoľnené pri explózii rakety postupujú ďalej do životného prostredia, dostávajú sa do vody a pôdy a môžu vstupovať do potravinových reťazcov,“ upozorňuje hydrochemik Martin Pivokonský, riaditeľ Ústavu pre hydrodynamiku AV ČR. „Treba zdôrazniť, že bez ohňostrojov by sa mnoho spomínaných prvkov v merateľnom množstve v životnom prostredí vôbec nevyskytoval,“ dodáva vedec.
Bez preháňania preto vedci Petr Klusoň a Martin Pivokonský odporúčajú, aby sa uvažovalo o zásadnom obmedzení zábavnej pyrotechniky alebo jej celkovom zákaze. V súčasnej dobe totiž existujú aj alternatívy založené na odlišných technológiách, napríklad svetelná show či hologramy.
Zdroj: Markéta Wernerová, Divízia vonkajších vzťahov SSČ AV ČR