V marci namerali najvyššiu povrchovú teplotu svetových oceánov za uplynulé roky. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) toto oteplenie v porovnaní s dlhodobým priemerom klasifikuje ako „za extrémom“.
Oceány pohlcujú 90 percent prebytočného tepla produkovaného emisiami skleníkových plynov a neustále ich otepľuje klimatická zmena spôsobená ľudskou činnosťou. Okrem toho podľa vedcov nastali prírodné javy, ktoré rekordne zvýšili teplotu vody v severnej časti Atlantického oceánu.
V dôsledku klimatickej zmeny sú vlny horúčav častejšie a extrémnejšie a pre niektoré morské živočíchy môžu byť rovnako zničujúce ako pre zvieratá na súši, varovali vedci.
Čítajte viac Rast rýb spomaľujú vysoké teploty a chemikálie obsiahnuté v plastoch„V poslednom desaťročí vlny horúčav narušili rybolov na celom svete. Ak v severnej oblasti Atlantického oceána bude naďalej horúce počasie, podobné katastrofy môžeme očakávať čoskoro,“ uviedol expert Christopher Free z Kalifornskej univerzity v USA.
Trenie rýb, ktoré žijú v oceáne medzi východným pobrežím Severnej Ameriky a Európou, závisí od chladnejších vôd.
MCS sa obáva, že vysoká teplota oceánov v kombinácii so zlým medzinárodným manažmentom povedie k zníženej populácii rýb, čo by pripravilo o prácu tisíce ľudí.
Odborník Craig Donlon, vedúci oddelenia povrchov Zeme Európskej vesmírnej agentúry (ESA), tohtoročný nárast teplôt v severnej oblasti Atlantického oceána označil za „strašidelnú situáciu“. Avšak dodal, že ekosystém sa prispôsobí: druhy rýb migrujúce na sever nahradia iné druhy prichádzajúce z juhu.
Čítajte aj Rakúske ľadovce sa topia extrémne rýchlo. Turista: Pred 20 rokmi sme vystúpili rovno na Pasterze