Mačky požierajú viac ako dvetisíc druhov živočíchov vrátane ohrozených, varujú vedci

Mačky sú síce zbožňovanými spoločníkmi ľudí, ale tiež veľmi efektívnymi zabijakmi. Podľa novej štúdie totiž žerú viac ako 2 000 druhov živočíchov na celom svete - vrátane stoviek ohrozených.

18.12.2023 10:30
mačka Foto: ,
Mačky sú podľa vedcov jedným z najproblematickejších inváznych druhov na svete.
debata (4)

Napísal to denník The Guardian s odvolaním sa na výskum vedcov z Univerzity v Auburnu, ktorá sa nachádza v americkom štáte Alabama.

Od domestikácie spred 9 000 rokov sa mačky domáce rozšírili na všetky kontinenty okrem Antarktídy. V článku zverejnenom v odbornom časopise Nature Communications ich vedci označujú za „jeden z najproblema­tickejších inváznych druhov na svete“. Na jedálničku majú vtáky, cicavce, hmyz a plazy, z ktorých je 17 percent chránených.

Celkovo mačky konzumujú 981 druhov vtákov, 463 druhov plazov a 431 druhov cicavcov, čo predstavuje približne 90 percent ich jedálnička. Ďalej bolo zistené, že sa živí 119 druhmi hmyzu a 57 druhmi obojživelníkov.

mačkovité šelmy, tiger, lev, mačka Čítajte viac Prečo majú mačkovité šelmy rôzne farby očí? Vedci to po prvý raz preskúmali

Mačky škodia najmä na ostrovoch, kde zožerú trikrát viac druhov, ktoré sú chránené, ako na kontinentoch. Je napríklad známe, že zožrali druhy, ktoré sú dnes vo voľnej prírode vyhubené, okrem iného pokrovníka ostrovného či prepeličku novozélandskú.

Ich vplyv na voľne žijúce živočíchy vyvolal na Novom Zélande ostrú debatu, v ktorej jeden politik vedie kampaň za ich úplné vyhubenie, a kontroverzia sa rozpútala aj kvôli súťažiam, ktoré nabádali deti na strieľanie mačiek.

Odhaduje sa, že len v Austrálii mačky ročne zabijú viac ako 300 miliónov zvierat, a skupiny na ochranu prírody vyzývajú k tomu, aby boli držané doma. Na niektorých miestach boli zavedené zákazy chovu mačiek. Mesto Walldorf na juhozápade Nemecka ľuďom nariadilo, aby týchto maznáčikov na jar po dobu troch mesiacov zatvárali vo vnútri, aby ochránili ohrozenú populáciu pipíšky chochlatej, ktoré sa v tom čase rozmnožujú.

lev Čítajte viac Prečo sa mnohým cicavcom vyvinulo homosexuálne správanie? Vedci prišli s prekvapivým vysvetlením

Štúdia zistila, že mačky žerú približne deväť percent známych druhov vtákov, šesť percent známych druhov cicavcov a štyri percentá známych druhov plazov. „Mačky z veľkej časti jedia to, čo je prítomné,“ napísali vedci. „Ak niektorý druh v analýze jedálnička chýba, je pravdepodobné, že korisť buď chýba, alebo je v okolitom prostredí vzácna,“ dodali.

K týmto údajom vedci dospeli na základe prechádzania stoviek existujúcich štúdií. Domnievajú sa, že ich konečné odhady sú konzervatívne a budú sa zvyšovať s tým, ako bude pokračovať výskum. Ich štúdia sa zaoberala voľne sa pohybujúcimi mačkami domácimi a kvantifikovali v nej ich jedálniček v globálnom meradle.

„Pripínanie zvončekov na obojky a držanie mačiek cez noc vo vnútri sú jednoduché spôsoby ako znížiť počet ulovených voľne žijúcich vtákov a ďalších voľne žijúcich živočíchov,“ uviedol hovorca britskej Kráľovskej spoločnosti pre ochranu vtákov (RSBP).

Vlk (Canis Lupus) Čítajte viac Vlci vs. bobry: Čo sa stane, keď sa vrcholový predátor stretne s ekosystémovým inžinierom?
4 debata chyba
Viac na túto tému: #mačky #vedci #mačka #ohrozené druhy